Kan inte nå servern

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

OIVA TOIKKA, LJUSSTAKE / VAS, glas, "Fyren", signerad Notsjö Nuutajärvi. I produktion 1964-1973.

Fast formblåst blått glas. Höjd 71 cm.

Helhetsintrycket är gott. Kalkavlagringar.

Formgivare

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
800
E
U
R
8 752
S
E
K
842
USD
Utropspris
400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (30 bud)
4
28 jul 2019 19:45
800 EUR
5
A
28 jul 2019 19:45
780 EUR
4
28 jul 2019 19:45
780 EUR
5
28 jul 2019 19:45
760 EUR
4
28 jul 2019 19:44
740 EUR
5
A
28 jul 2019 19:44
720 EUR
4
28 jul 2019 19:44
701 EUR
5
A
28 jul 2019 19:44
681 EUR
4
28 jul 2019 19:44
661 EUR
5
A
28 jul 2019 19:44
641 EUR
4
28 jul 2019 19:44
621 EUR
5
28 jul 2019 19:43
601 EUR
4
28 jul 2019 19:43
581 EUR
5
A
28 jul 2019 19:43
580 EUR
5
A
28 jul 2019 19:43
561 EUR
4
28 jul 2019 19:43
541 EUR
5
28 jul 2019 19:42
521 EUR
6
A
28 jul 2019 19:42
501 EUR
6
28 jul 2019 19:42
480 EUR
5
A
28 jul 2019 19:41
460 EUR
6
28 jul 2019 19:41
440 EUR
5
A
28 jul 2019 19:41
420 EUR
6
28 jul 2019 19:41
400 EUR
5
28 jul 2019 19:41
380 EUR
4
28 jul 2019 16:11
360 EUR
2
27 jul 2019 22:08
340 EUR
4
27 jul 2019 7:23
320 EUR
3
25 jul 2019 18:22
300 EUR
2
18 jul 2019 21:21
280 EUR
1
17 jul 2019 21:28
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice