1132970
Blaise Reutersward
(Född 1961)

BLAISE REUTERSWARD, fotografi signerat och numrerat AP 1/2 a tergo.

"CTCS307", 2015. Signerad BLAISE REUTERSWARD och numrerad AP 1/2 på etikett a tergo. Total upplaga 5 + 2 AP. C-print diasecmonterad och ramad 180 x 230 cm.

Ej examinerad ur ram.

Övrigt

Med lång exponeringstid utforskar Blaise Reuterswärd mystiken i landskapet bland annat genom hans mest kända serie vid namn Deutsche Landschaften. Här är det dock den fantastiska vyn över Kapstaden som han fångat med kameran och tagit fram i monumentalt format.
Just nu är Reuterswärd aktuell med en utställning på Gallery Red, Palma de Mallorca, som öppnar den 25 april.
Reuterswärd har ställt ut bl a på Gallery Jason McCoy, New York, Fotomuseum Winterhur, Schweiz, The institute of Contemporary Art Boston, USA och Lunds Konsthall.
I somras publicerade Hatje Cantz Verlag en bok med Reuterswärds nyaste bilder. I dessa verk har Reuterswärd inspirerats av museer och porträtt i Sankt Petersburg, en kombination av skönhet och arkitektur.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
60 000
5 713
6 432
Utropspris
80 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
9 jun 1:13
60 000 SEK
2 jun 10:12
50 000 SEK
30 maj 11:17
30 000 SEK
30 maj 6:20
15 000 SEK
30 maj 0:27
2 100 SEK