Lotta Hannerz

(Sverige, Född 1968)
Lotta Hannerz
(Sverige, Född 1968)

LOTTA HANNERZ, färglitografi, signerad och numrerad 1/50. Signerad bok medföljer.

"110%". Bladstorlek 22 x 18 cm. I originalkartong.

Originalboxen något skadad.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Konstnär

Lotta Hannerz är en svensk konstnär som bor och arbetar i Paris. Utbildad på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm. Hon arbetar både med måleri, skulptur och installationer i en illusionistisk värld, där sanningen är undanglidande. Lotta Hannerz skapar scener och ögonblicksbilder tagna ur en imaginär verklighet, snarlik vår egen. Hon har förkärlek för synvillor, leker med proportionerna och gör underfundiga ordlekar.

Klubbat pris
2 700
240
250
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
4 jun 2019 20:52
2 700 SEK
4 jun 2019 20:52
2 500 SEK
1 jun 2019 23:52
2 400 SEK
31 maj 2019 9:00
2 200 SEK
29 maj 2019 21:58
2 000 SEK
29 maj 2019 17:59
500 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19