Meissen

(Tyskland)
Meissen
(Tyskland)

KOPPAR MED FAT, 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal.

Målade med sommarblommor. Fatens diameter 14 cm.

Fat med spricka.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Klubbat pris
1 420
125
131
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (22 bud)
17 jul 2019 16:34
1 420 SEK
17 jul 2019 16:34
1 320 SEK
17 jul 2019 16:33
1 220 SEK
17 jul 2019 9:14
1 120 SEK
17 jul 2019 9:14
1 050 SEK
17 jul 2019 7:29
1 020 SEK
16 jul 2019 13:17
970 SEK
16 jul 2019 13:17
920 SEK
16 jul 2019 13:17
915 SEK
16 jul 2019 12:12
865 SEK
14 jul 2019 10:20
815 SEK
14 jul 2019 10:20
800 SEK
13 jul 2019 16:14
765 SEK
13 jul 2019 16:14
715 SEK
13 jul 2019 15:59
665 SEK
12 jul 2019 21:57
615 SEK
12 jul 2019 21:57
605 SEK
12 jul 2019 12:37
555 SEK
12 jul 2019 12:37
505 SEK
11 jul 2019 23:23
400 SEK
11 jul 2019 23:23
350 SEK
10 jul 2019 13:46
300 SEK