Rokoko

(Sverige)
Rokoko
(Sverige)

KANNA, tenn, rokoko, 1700-talets mitt.

Vriden dekor. Höjd 20 cm.

Åldersrelaterat slitage. Bucklor.

Formgivare

Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråar med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.

Klubbat pris
1 300
123
141
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (12 bud)
13 jul 2019 16:08
1 300 SEK
13 jul 2019 16:08
1 200 SEK
13 jul 2019 16:07
1 100 SEK
13 jul 2019 16:07
1 000 SEK
13 jul 2019 8:48
650 SEK
11 jul 2019 3:56
600 SEK
11 jul 2019 3:55
550 SEK
11 jul 2019 3:55
550 SEK
11 jul 2019 3:55
450 SEK
11 jul 2019 3:55
400 SEK
8 jul 2019 19:01
350 SEK
6 jul 2019 15:54
300 SEK
Christian Olsén
Christian Olsén
+46 (0)703 09 56 57