Rokoko

(Sverige)
Rokoko
(Sverige)

URNA med LOCK, fajans, rokoko, 1700-talets mitt.

Pastoral motiv av ung man i naturmiljö, samt båt. Höjd 21 cm

Skador.

Formgivare

Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråar med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.

Klubbat pris
2 600
247
282
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (22 bud)
13 jul 2019 8:06
2 600 SEK
13 jul 2019 8:06
2 400 SEK
13 jul 2019 8:05
2 200 SEK
13 jul 2019 8:05
2 000 SEK
13 jul 2019 8:05
1 800 SEK
13 jul 2019 8:05
1 700 SEK
13 jul 2019 8:05
1 600 SEK
13 jul 2019 8:05
1 500 SEK
12 jul 2019 21:21
1 300 SEK
12 jul 2019 21:21
1 200 SEK
12 jul 2019 21:20
1 100 SEK
12 jul 2019 21:20
1 000 SEK
12 jul 2019 21:20
900 SEK
12 jul 2019 21:20
850 SEK
12 jul 2019 19:44
800 SEK
12 jul 2019 19:44
750 SEK
12 jul 2019 17:55
650 SEK
12 jul 2019 17:55
600 SEK
11 jul 2019 14:45
450 SEK
11 jul 2019 14:45
400 SEK
10 jul 2019 1:25
350 SEK
7 jul 2019 18:07
300 SEK