Kan inte nå servern

Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

BOKSTÖD, ett par, art déco, 1930-tal.

Patinerad metall och sten. Dekor av hjortar. Rektangulär sockel. Höjd 17,5 cm.

Slitage. Smärre nagg.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 900
S
E
K
435
E
U
R
458
USD
Utropspris
2 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (43 bud)
7
20 jul 2019 16:26
4 900 SEK
1
20 jul 2019 13:39
4 700 SEK
5
19 jul 2019 23:53
4 500 SEK
1
19 jul 2019 21:40
4 300 SEK
5
A
19 jul 2019 21:39
4 100 SEK
1
19 jul 2019 21:39
4 100 SEK
5
A
16 jul 2019 22:35
3 900 SEK
6
16 jul 2019 22:35
3 700 SEK
5
15 jul 2019 18:21
3 500 SEK
2
14 jul 2019 9:15
3 300 SEK
4
A
14 jul 2019 9:15
3 200 SEK
4
13 jul 2019 18:43
3 100 SEK
2
13 jul 2019 18:40
2 900 SEK
4
A
13 jul 2019 18:40
2 700 SEK
2
13 jul 2019 18:40
2 700 SEK
4
13 jul 2019 18:38
2 500 SEK
2
13 jul 2019 18:07
2 300 SEK
4
A
13 jul 2019 18:07
2 100 SEK
2
13 jul 2019 18:07
2 000 SEK
4
A
13 jul 2019 18:06
1 900 SEK
2
13 jul 2019 18:06
1 800 SEK
4
13 jul 2019 12:09
1 700 SEK
2
13 jul 2019 6:36
1 600 SEK
3
12 jul 2019 20:30
1 500 SEK
2
12 jul 2019 20:05
1 400 SEK
3
12 jul 2019 17:38
1 300 SEK
2
12 jul 2019 17:27
1 200 SEK
3
12 jul 2019 17:25
1 100 SEK
1
A
12 jul 2019 17:20
1 000 SEK
3
12 jul 2019 17:20
1 000 SEK
1
A
12 jul 2019 17:20
950 SEK
3
12 jul 2019 17:20
900 SEK
1
A
12 jul 2019 17:04
850 SEK
2
12 jul 2019 17:04
800 SEK
1
A
12 jul 2019 16:53
700 SEK
2
12 jul 2019 16:53
650 SEK
1
A
12 jul 2019 15:36
600 SEK
2
12 jul 2019 15:36
550 SEK
1
A
12 jul 2019 15:36
500 SEK
2
12 jul 2019 15:36
450 SEK
1
A
12 jul 2019 15:36
400 SEK
2
12 jul 2019 15:36
350 SEK
1
12 jul 2019 12:57
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Kontakt
Christian Olsén
Stockholm
Christian Olsén
Värderare
+46 (0)703 09 56 57

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice