Arne Jones E1299

BESTICKUPPSÄTTNING, 26 delar, pärlemor och nysilver, 1900-talets första hälft.

Skaft i pärlemor, blad i nysilver, knivbladen med graverad dekor.
12 gafflar och knivar, längd 17 resp 20 cm.
Ett par serveringsbestick, längd 20 och 26 cm.
I fodrad originallåda märkt Osk. Lindroos.

Helhetsintrycket är gott. Lådan med sedvanligt yttre slitage.

Klubbat pris
130
1 370
149
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (4 bud)
26 jul 2019 14:37
130 EUR
26 jul 2019 14:37
120 EUR
19 jul 2019 17:29
110 EUR
19 jul 2019 11:21
100 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492