SERVERINGSSKÅL samt SMÖRSNÄCKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Skål i imarifärger, åttkantig, med motiv av blommor och antikviteter. Diameter 27 cm. Snäckformad smärsnäcka i underglasyrblått, med motiv av växter, mått 16x16,5 cm.

Skål med spricka och nagg, smörsmäcka med kantnötning. Slitage, mistor.

800
72
76
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
2 aug 2019 16:34
800 SEK
2 aug 2019 16:33
555 SEK
31 jul 2019 14:48
465 SEK
30 jul 2019 18:11
415 SEK
27 jul 2019 18:31
300 SEK