1168033
FÄRGTRÄSNITT, fem stycken, bl.a. KUNIYOSHI, SHIGEHARU, KUNISADA. Japan, 1800-tal.
FÄrgtrÄsnitt, fem stycken, bl.a. kuniyoshi, shigeharu, kunisada. japan, 1800 tal

En oidentifierad konstnär, del av triptyk, med motiv av eleganta geishor med västerländsk man i bakgrunden, bladmått 36,1x25,3 cm.
En UTAGAWA KUNISADA, även kallad Toyokuni III (1786-1864), med motiv av kabukiskådespelare, 37,8x25,8 cm.
Två RYUSAI SHIGEHARU (1803-1853), del av triptyk, med motiv av sittande figur, 37,5x25,7 cm; samt en stående kabukiskådespelare, 37,4x25,7 cm.
En UTAGAWA KUNIYOSHI (1797/98-1861), med motiv av kabukiskådespelare, 34x24 cm.

Blekt. Maskstungen. Kantskador. Missfärgningar. Fläckar.

Övrigt

See one unidentified at Edo Tokyo Museum, 91200226.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
1 100
103
114
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
19 jul 10:18
1 100 SEK
16 jul 12:23
1 000 SEK
16 jul 12:23
1 000 SEK
16 jul 12:23
800 SEK
16 jul 12:23
750 SEK