Två stop med tydliga stämplar varav den ena med gravering/ristning "Gillis 1871" och den andra initialerna "HP". Ett stop ostämplat. Ett stop med infälld medaljong av kung Oscar II av L Lundgren.
Fickpluntan stämplad.
Stopens höjd 19 cm, fickpluntan 10 cm.
Bucklor. Repor. Lagningar.