Design Möbler
1144654
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, kinastol,  johannes hansen, danmark omkring 1944-45.

HANS J WEGNER, Kinastol, Johannes Hansen, Danmark omkring 1944-45.

Stomme i valnöt, sits i läder med dekor av pärlspik, sitthöjd 46 cm, höjd 91 cm.

Lädret med spricka och lagning, smärre slitage.

Proveniens

Tidigare ägare har arbetat som tillsynsman i verkstaden Johannes Hansen.

J. Møller Nielson, Wegner en Dansk Møbelkunstner, Copenhagen, 1965, s. 35;
B.B. Laursen, S. Matz and C. Holmsted Olesen, Mesterværker: 100 års dansk møbelsnedkeri, Copenhagen, 2003, s. 128;
C. H. Olesen, Wegner: Just One Good Chair,
Exhibition catalogue, Design Museum Denmark, Copenhagen, 2014, s. 117.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
150 000 SEK