SEKRETÄR, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Fanerad med valnöt, alm och björk. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Överst låda. Bakom klaff sju små lådor och tre fack. Nedtill låda. Text undertill "1889 lagad". Längd 79, bredd 45, höjd 127 cm.

Senare ben. En nyckel till klaff medföljer. Lådorna låsta och nyckeln saknas. Fanerbortfall. Stenskivan med färgrester. En fothylsa av mässing saknas. Nyckel saknas.

Klubbat pris
16 000
1 412
1 473
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
11
7 aug 2019 13:48
16 000 SEK
9
7 aug 2019 11:34
15 000 SEK
10
7 aug 2019 10:57
12 500 SEK
9
6 aug 2019 17:54
12 000 SEK
8
6 aug 2019 16:14
10 000 SEK
6 aug 2019 11:37
8 200 SEK
5 aug 2019 16:51
8 000 SEK
4 aug 2019 23:11
5 600 SEK
3 aug 2019 11:49
5 000 SEK
1 aug 2019 18:49
3 000 SEK
31 jul 2019 23:44
2 000 SEK
31 jul 2019 21:02
1 337 SEK