1114880
Lucas von Breda dä, tillskriven
(1676-1752)
Lucas von breda dÄ, tillskriven. uppfodrad duk 79,5 x 64 cm. samtida ram

LUCAS VON BREDA DÄ, tillskriven. Uppfodrad duk 79,5 x 64 cm. Samtida ram.

"Friherre Lars Åkerhielm af Blombacka" (1695-1767). Uppfodrad duk 79,5 x 64 cm. Samtida ram.

Ytsmuts, krackelyr, något gulnad fernissa. Mindre strödda retuscher.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", Volym II, SPA nr 1925:1102. Upptagen s. 957, avbildad helsida s. 954, pl 25.

Övrigt

SPA 1925:1102
Enligt påskrift a tergo:
"Friherre Casten Feif" (1661-1739)
Signerad Jaen. Starbus pintz (kopierad från originalduken).

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)8 614 08 59

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
18 000
1 680
1 860
Utropspris
18 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
20 jul 17:08
18 000 SEK
8
20 jul 17:08
17 500 SEK
20 jul 17:06
17 000 SEK
8
20 jul 17:06
16 500 SEK
20 jul 17:04
16 000 SEK