Lucas von Breda dä

(Sverige, 1676-1752)
Lucas von Breda dä
(Sverige, 1676-1752)

LUCAS VON BREDA DÄ, tillskriven. Uppfodrad duk 79,5 x 64 cm. Samtida ram.

"Friherre Lars Åkerhielm af Blombacka" (1695-1767). Uppfodrad duk 79,5 x 64 cm. Samtida ram.

Ytsmuts, krackelyr, något gulnad fernissa. Mindre strödda retuscher.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", Volym II, SPA nr 1925:1102. Upptagen s. 957, avbildad helsida s. 954, pl 25.

SPA 1925:1102
Enligt påskrift a tergo:
"Friherre Casten Feif" (1661-1739)
Signerad Jaen. Starbus pintz (kopierad från originalduken).

Klubbat pris
18 000
1 589
1 657
Utropspris
18 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
20 jul 2019 17:08
18 000 SEK
8
20 jul 2019 17:08
17 500 SEK
20 jul 2019 17:06
17 000 SEK
8
20 jul 2019 17:06
16 500 SEK
20 jul 2019 17:04
16 000 SEK
8
20 jul 2019 17:02
15 500 SEK
18 jul 2019 20:25
15 000 SEK
18 jul 2019 16:16
9 700 SEK
16 jul 2019 22:51
9 500 SEK
16 jul 2019 13:33
9 200 SEK
15 jul 2019 16:02
9 000 SEK
13 jul 2019 14:15
8 000 SEK
12 jul 2019 8:56
5 500 SEK
11 jul 2019 23:55
5 000 SEK
11 jul 2019 23:43
2 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93