SALTKAR, 6 stycken, silver, 1800-tal.

Ett rektangulärt saltkar med blå glasinsats och dekor av lejonmaskaroner, längd 8, bredd 7, höjd 7,5 cm, vikt exklusive glasinsats 114 g..
Ett par runda saltkar med dekor av kvinnofigurer, diameter 6,5, höjd 5 cm, höjd 149 g.
Ett sengustavianskt saltkar på kulfötter, tidigt 1800-tal. Längd 12, höjd 8 cm, vikt 80 g.
Ett par ellipsformade saltkar med lös insats och genombruten kant, längd 9, höjd 5 cm, vikt 119 g.

Otydliga stämplar. Lagningar. Senare gravyr. Slitage. Två skedar medföljer.

Klubbat pris
1 721
153
159
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
23 jun 2019 15:38
1 721 SEK
23 jun 2019 15:37
1 621 SEK
23 jun 2019 15:37
1 523 SEK
22 jun 2019 23:07
1 312 SEK
22 jun 2019 23:07
1 212 SEK
22 jun 2019 21:14
662 SEK
22 jun 2019 14:33
612 SEK
22 jun 2019 14:33
600 SEK
22 jun 2019 14:32
561 SEK
22 jun 2019 14:32
511 SEK
20 jun 2019 19:14
400 SEK
20 jun 2019 19:14
350 SEK
18 jun 2019 23:26
300 SEK