Kan inte nå servern

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

SPEGELLAMPETTER, 1 par, tenn, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 245, Stockholm, 1928.

reliefdekor av grenverk och mässingslist, två ljusarmar vardera, märkt med änglamärket Svenskt Tenn B8. Höjd 42 cm.

Slitage. Repor. Märken.

Formgivare

Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
22 000
S
E
K
1 952
E
U
R
2 037
USD
Utropspris
8 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (51 bud)
8
19 jun 2019 12:53
22 000 SEK
5
19 jun 2019 12:51
21 000 SEK
8
A
19 jun 2019 12:50
20 000 SEK
5
19 jun 2019 12:50
19 500 SEK
8
A
19 jun 2019 12:50
19 000 SEK
5
19 jun 2019 12:50
18 500 SEK
8
A
19 jun 2019 12:50
18 000 SEK
5
19 jun 2019 12:50
17 500 SEK
8
19 jun 2019 12:50
17 000 SEK
5
19 jun 2019 12:49
16 500 SEK
8
A
19 jun 2019 12:47
16 000 SEK
5
19 jun 2019 12:47
15 500 SEK
8
A
19 jun 2019 12:47
15 000 SEK
5
19 jun 2019 12:47
14 500 SEK
8
19 jun 2019 12:44
14 000 SEK
5
19 jun 2019 12:43
13 500 SEK
8
A
19 jun 2019 12:42
13 000 SEK
5
19 jun 2019 12:42
12 500 SEK
8
19 jun 2019 12:41
12 000 SEK
5
19 jun 2019 12:40
11 500 SEK
8
A
19 jun 2019 12:40
11 000 SEK
5
19 jun 2019 12:40
11 000 SEK
8
A
19 jun 2019 12:40
10 500 SEK
5
19 jun 2019 12:40
10 000 SEK
8
A
19 jun 2019 12:38
9 800 SEK
7
19 jun 2019 12:38
9 600 SEK
8
19 jun 2019 12:38
9 400 SEK
5
19 jun 2019 12:36
9 200 SEK
8
A
19 jun 2019 12:36
9 000 SEK
5
19 jun 2019 12:36
9 000 SEK
8
A
19 jun 2019 12:35
8 800 SEK
5
19 jun 2019 12:35
8 600 SEK
8
19 jun 2019 12:35
8 400 SEK
7
19 jun 2019 12:35
8 200 SEK
8
A
19 jun 2019 12:34
8 000 SEK
7
19 jun 2019 12:34
8 000 SEK
8
19 jun 2019 12:34
7 400 SEK
5
19 jun 2019 12:34
7 200 SEK
7
A
19 jun 2019 12:34
7 000 SEK
5
19 jun 2019 12:34
7 000 SEK
7
19 jun 2019 12:34
6 800 SEK
5
19 jun 2019 12:33
6 600 SEK
7
19 jun 2019 12:33
6 400 SEK
6
19 jun 2019 12:15
6 200 SEK
5
19 jun 2019 12:03
6 000 SEK
4
19 jun 2019 9:59
5 800 SEK
3
16 jun 2019 17:13
5 500 SEK
2
16 jun 2019 11:02
5 000 SEK
3
14 jun 2019 16:20
4 500 SEK
2
14 jun 2019 11:47
4 000 SEK
1
13 jun 2019 21:57
2 000 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation