Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)

SPEGEL, Sengustaviansk, omkring år 1800.

Spegel med målad, förgylld och bronserad dekor. Avtagbart krön i form av bandrosett. 119 x 64 cm.

Senare glas, något löst i monteringen. Ramen och dekoren med smärre slitage, skador och lagningar. En sidolist medföljer löst.

Formgivare

Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.

Klubbat pris
10 520
946
998
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (30 bud)
27 jun 2019 15:12
10 520 SEK
11
27 jun 2019 15:12
10 020 SEK
27 jun 2019 15:11
9 220 SEK
11
27 jun 2019 15:11
9 020 SEK
27 jun 2019 15:11
8 220 SEK
11
27 jun 2019 15:11
8 020 SEK
27 jun 2019 15:11
7 220 SEK
11
27 jun 2019 15:10
7 020 SEK
27 jun 2019 15:10
6 600 SEK
10
27 jun 2019 15:10
6 400 SEK
27 jun 2019 15:10
6 200 SEK
10
27 jun 2019 15:10
6 000 SEK
27 jun 2019 14:52
5 700 SEK
10
27 jun 2019 14:52
5 500 SEK
10
27 jun 2019 14:30
5 410 SEK
27 jun 2019 14:30
5 210 SEK
27 jun 2019 14:30
5 200 SEK
10
27 jun 2019 14:30
5 000 SEK
27 jun 2019 13:24
4 800 SEK
9
26 jun 2019 23:56
4 600 SEK
8
26 jun 2019 23:56
4 450 SEK
8
26 jun 2019 21:01
4 400 SEK
26 jun 2019 19:18
4 200 SEK
26 jun 2019 19:18
4 000 SEK
23 jun 2019 13:28
3 500 SEK
22 jun 2019 0:06
3 000 SEK
21 jun 2019 20:43
1 700 SEK
21 jun 2019 9:02
1 600 SEK
21 jun 2019 8:50
500 SEK
21 jun 2019 0:15
300 SEK