Madeleine Pyk – en samling F769

Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Spegel med bronserad och skuren dekor. Med Stockholms hallstämpel 178?. 172 x 63 cm.

Tvådelat fasettslipat glas, möjligen original. Senare bronsering, ett dekorelement vid krönet senare (urna). Krönande kärve lös. Smärre slitage, skador och lagningar.

Formgivare

Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.

Klubbat pris
12 000
1 139
1 303
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
1 jul 2019 16:36
12 000 SEK
1 jul 2019 16:05
11 500 SEK
1 jul 2019 8:17
11 000 SEK
30 jun 2019 11:49
10 500 SEK
30 jun 2019 11:49
10 000 SEK
30 jun 2019 8:28
9 800 SEK
28 jun 2019 22:11
8 000 SEK
24 jun 2019 22:00
7 500 SEK
24 jun 2019 21:59
2 000 SEK