Arne Jones E1299

BORDSKLOCKA, Brunfaut, Frankrike och Josefh Leja Stockholm.

Bemålad, bronserad samt förgylld metall. Den emaljerade urtavlan märkt Josefh Leja, Stockholm, urverket numrerat 1664. Urhuset med kröndekor av man med fisk och fiskenät. På förgylld träsockel. Totalhöjd 48 cm, bredd 46 cm. Nyckel finns.

Kröndekor medföljer löst, hål överst i urhuset. Skador. Ej funktionstestad. Nyckel finns.

Klubbat pris
200
2 108
229
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (2 bud)
16 jun 2019 14:39
200 EUR
11 jun 2019 9:57
75 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492