Ephraim Ståhl

(Sverige, 1767-1820)
Ephraim Ståhl
(Sverige, 1767-1820)

KARMSTOL, tillskriven Ephraim Ståhl, sengustaviansk, omkring år 1800.

Vitmålad och bronserad. Armstöd med snidade egyptiska figurhuvuden med faraodok. Sarg med Vetruvian scroll. Sitthöjd 42, höjd 110 cm.

Skador, lagningar, ryggen förlängd under sekelskiftet 1900.

Formgivare

Stolmakare verksam i Stockholm, född i Finland. Fick burskap och blev mästare 1794. Stor produktion av synnerligen god kvalitet. Arbetade mest i den sengustavianska stilen. Levererade både till hovet, ämbeten, slott och herrgårdar. Signerade sina stolar med sina initialer ES.

Klubbat pris
13 000
1 147
1 197
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
4 jul 2019 21:09
13 000 SEK
3 jul 2019 19:49
12 500 SEK
3 jul 2019 19:49
12 000 SEK
3 jul 2019 19:48
11 000 SEK
3 jul 2019 19:48
10 500 SEK
3 jul 2019 19:48
8 700 SEK
3 jul 2019 19:48
8 500 SEK
2 jul 2019 21:46
7 200 SEK
2 jul 2019 21:46
7 000 SEK
2 jul 2019 21:46
7 000 SEK
1 jul 2019 21:23
6 200 SEK
1 jul 2019 21:23
6 000 SEK
29 jun 2019 10:13
4 200 SEK
28 jun 2019 20:39
4 000 SEK
28 jun 2019 17:52
3 500 SEK
28 jun 2019 16:57
300 SEK