MATTA, semiantik/antik Shirvan, ca 194 x 122-128,5 cm (plus slätväv på kortsidorna).

Mörkblå botten med rader av polykroma hakmedaljonger och stiliserade blommor. Mörkbrun huvudbård med blommor och blad. Flera sekundärbårder.

Något nerblekt. Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något slitage. Sidorna med smärre trampveck och skador.

Klubbat pris
1 000
88
91
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
21 jun 2019 19:11
1 000 SEK
21 jun 2019 18:25
400 SEK
16 jun 2019 11:34
300 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58