Dekor i underglasyrblått, bestående av:
En trumpetformad vas, med motiv av antikviteter och ting, höjd 18,5 cm.
Vas med motiv av buddhistiska emblems och lövverk, höjd 17 cm.
Skål, med motiv av lotusblommor och slingor, med Kangxis märke inom dubbla cirklar, diameter 16 cm.
Skål med sprickor och krackelyr, nagg. Vas med lagningar vid mynning, missfärgningar och glasyrnagg, krackelyr. Trumpetformad vas med nagg, glasyrnagg och bränningsmistor.