VASER, två stycken, samt SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
En trumpetformad vas, med motiv av antikviteter och ting, höjd 18,5 cm.
Vas med motiv av buddhistiska emblems och lövverk, höjd 17 cm.
Skål, med motiv av lotusblommor och slingor, med Kangxis märke inom dubbla cirklar, diameter 16 cm.

Skål med sprickor och krackelyr, nagg. Vas med lagningar vid mynning, missfärgningar och glasyrnagg, krackelyr. Trumpetformad vas med nagg, glasyrnagg och bränningsmistor.

Klubbat pris
9 688
860
897
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (25 bud)
11
16 jul 2019 17:38
9 688 SEK
16 jul 2019 17:38
9 488 SEK
16 jul 2019 17:34
9 288 SEK
10
16 jul 2019 17:34
9 231 SEK
10
16 jul 2019 17:15
9 088 SEK
16 jul 2019 17:15
8 888 SEK
16 jul 2019 17:09
8 230 SEK
10
16 jul 2019 17:09
8 030 SEK
16 jul 2019 17:07
7 830 SEK
10
16 jul 2019 17:07
7 630 SEK
16 jul 2019 16:50
7 229 SEK
10
16 jul 2019 16:50
7 029 SEK
16 jul 2019 15:31
6 600 SEK
9
16 jul 2019 15:31
6 400 SEK
16 jul 2019 15:27
6 200 SEK
9
16 jul 2019 15:27
6 000 SEK
16 jul 2019 10:16
4 400 SEK
8
16 jul 2019 8:11
4 200 SEK
14 jul 2019 21:14
4 000 SEK
10 jul 2019 23:10
3 333 SEK
9 jul 2019 14:55
3 000 SEK
9 jul 2019 12:07
2 200 SEK
9 jul 2019 10:44
1 600 SEK
8 jul 2019 22:08
1 500 SEK
8 jul 2019 20:08
1 000 SEK