TEBORD, med fajansbricka, Rörstrand, 1764. Senare underrede.

Brickan signerad "Rörst 21/7 64, 42 RB H". Dekor i manganviolett. Mahognyfanerat underrede från 1800-talet. Längd 90, bredd 63, höjd 77 cm.

Bricka lagad med retuscher och senare påmålade motiv. Underrede med fanerbortfall.

Klubbat pris
8 000
759
869
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
16 jul 2019 18:47
8 000 SEK