KISTA, allmoge, Dalarna / Hälsingland, daterad 1826.

Originalmålad kista, invändigt daterad och med läddikor. Längd 94, bredd 62, höjd 55 cm.

Lagningar med senare skruvar och smärre retuscher. Smärre slitage och skador, lås saknas. Nyckel saknas.

Klubbat pris
2 000
177
185
Utropspris
3 500 SEK
Budhistorik (2 bud)
22 jul 2019 18:21
2 000 SEK
16 jul 2019 10:49
1 800 SEK