Alm och almfaner. Svarvade ben av alm. Fottrissor av mässing och järn. Två iläggsskivor skivor medföljer (en av alm, en av furu och ek). Total utdragbarhet 483 cm (fler iläggsskivor saknas dock). Längd 127 cm, total längd inklusive befintliga två iläggsskivor 218 cm. Höjd 76, bredd 161 cm.
Två lagade tvärslåar mellan benen under skiva. Slitage, märken. Båda iläggsskivor maskstungna, lagade och skadade.
Bordets vackra yta av alm bör ej övermålas.