1165726
Åke Dalberg
(1910-1975)
Åke dalberg, olja på duk, sign

ÅKE DALBERG, olja på duk, sign.

Parismotiv av varietédansöser. 76 x 124 cm.

Duken ställvis bucklig. Slitage på duken efter ramen.

Övrigt

Åke Dalberg, var verksam i Göteborg. Han studerade vid Valands målarskola 1930-32. Därefter fortsatte han vid Académie Watteau för Othon Friesz i Paris 1932-33. Han deltog senare i flera samlingsutställningar i Sverige. Han finns representerad på museer i Gävle, samt i Borås, där han var född. Han har utfört ett altarskåp för Surte gravkapell 1942.

Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37

Slutpris
15 070
1 409
1 558
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (38 bud)
21 jul 19:06
15 070 SEK
21 jul 19:04
14 570 SEK
21 jul 19:04
14 511 SEK
21 jul 19:02
14 000 SEK
21 jul 19:02
13 500 SEK