Åke Dalberg

(Sverige, 1910-1975)
Åke Dalberg
(Sverige, 1910-1975)

ÅKE DALBERG, olja på duk, sign.

Parismotiv av varietédansöser. 76 x 124 cm.

Duken ställvis bucklig. Slitage på duken efter ramen.

Åke Dalberg, var verksam i Göteborg. Han studerade vid Valands målarskola 1930-32. Därefter fortsatte han vid Académie Watteau för Othon Friesz i Paris 1932-33. Han deltog senare i flera samlingsutställningar i Sverige. Han finns representerad på museer i Gävle, samt i Borås, där han var född. Han har utfört ett altarskåp för Surte gravkapell 1942.

Klubbat pris
15 070
1 330
1 388
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (38 bud)
21 jul 2019 19:06
15 070 SEK
21 jul 2019 19:04
14 570 SEK
21 jul 2019 19:04
14 511 SEK
21 jul 2019 19:02
14 000 SEK
21 jul 2019 19:02
13 500 SEK
21 jul 2019 19:02
12 800 SEK
21 jul 2019 19:02
12 300 SEK
21 jul 2019 19:02
12 001 SEK
21 jul 2019 19:01
11 501 SEK
21 jul 2019 19:01
11 001 SEK
21 jul 2019 19:01
10 501 SEK
21 jul 2019 19:01
10 001 SEK
21 jul 2019 19:01
8 211 SEK
21 jul 2019 19:01
8 011 SEK
21 jul 2019 19:01
7 890 SEK
21 jul 2019 19:00
7 411 SEK
21 jul 2019 19:00
7 211 SEK
21 jul 2019 18:59
6 990 SEK
21 jul 2019 18:59
6 790 SEK
21 jul 2019 18:57
6 411 SEK
21 jul 2019 18:57
6 211 SEK
21 jul 2019 18:57
5 890 SEK
21 jul 2019 18:57
5 690 SEK
21 jul 2019 18:57
4 600 SEK
21 jul 2019 18:57
4 400 SEK
21 jul 2019 18:55
4 200 SEK
21 jul 2019 18:54
4 000 SEK
21 jul 2019 18:54
3 800 SEK
21 jul 2019 18:54
3 600 SEK
21 jul 2019 15:48
3 400 SEK
21 jul 2019 12:03
3 200 SEK
21 jul 2019 12:03
3 011 SEK
21 jul 2019 7:44
2 880 SEK
21 jul 2019 7:44
2 680 SEK
20 jul 2019 12:10
2 000 SEK
19 jul 2019 1:17
750 SEK
17 jul 2019 11:31
700 SEK
13 jul 2019 21:17
300 SEK