TALLRIKAR, två stycken, SERVERINGAFAT samt TRUMPETVAS, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått, tallrikar med motiv av blommor, diameter 21,7-22,4 cm. Fat med motiv av flodlandskap, längd 28 cm.
Trumpetvas i famille rose och cappucciner glasyr, med motiv av blommor inom lövformade medaljoner. Höjd 18 cm.

Slitage, smärre nagg, mistor, bränningssprickor.

Klubbat pris
3 844
339
354
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
14 jul 2019 16:14
3 844 SEK
14 jul 2019 15:10
3 644 SEK
14 jul 2019 15:09
3 444 SEK
14 jul 2019 15:09
3 400 SEK
14 jul 2019 12:36
3 200 SEK
14 jul 2019 12:36
3 000 SEK
14 jul 2019 12:28
2 801 SEK
14 jul 2019 12:28
2 601 SEK
13 jul 2019 20:48
2 401 SEK
13 jul 2019 20:48
2 201 SEK
13 jul 2019 8:53
2 000 SEK
13 jul 2019 8:53
1 900 SEK
12 jul 2019 19:21
1 800 SEK
6 jul 2019 21:29
1 200 SEK
5 jul 2019 15:16
1 100 SEK