GOLVUR, Sverige, 1700-talets andra hälft.

Golvur med urtavla signerad "IOHAN NORBERG". Fodral av betsad furu. Bredd 45, djup 28, höjd 206 cm. Pendel och två lod finns. Nyckel finns.

Renoverad och kompletterad, huven saknar dekorelement. Smärre slitage, obetydliga skador och lagningar. Ej funktionstestad.

Klubbat pris
3 000
262
274
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
5 aug 2019 16:08
3 000 SEK
5 aug 2019 16:08
2 800 SEK
5 aug 2019 13:15
2 400 SEK
4 aug 2019 21:25
2 200 SEK
4 aug 2019 21:25
2 100 SEK
31 jul 2019 12:48
2 000 SEK
29 jul 2019 21:48
300 SEK