Meissen

(Tyskland)
Meissen
(Tyskland)

MEISSEN, figurin, porslin, Tyskland, tidigt 1900-tal

Pierrot från den ryska baletten "Carnaval". Andrasortering. Höjd ca 20 cm, längd ca 18 cm.

Nagg. Två lagade undersidesnagg. Tillverkningsdefekter.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Klubbat pris
9 200
812
847
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (31 bud)
8
11 jul 2019 20:57
9 200 SEK
11 jul 2019 20:57
9 000 SEK
8
11 jul 2019 20:57
8 800 SEK
11 jul 2019 20:56
8 600 SEK
8
11 jul 2019 20:56
8 400 SEK
11 jul 2019 20:56
8 200 SEK
8
11 jul 2019 20:56
8 000 SEK
11 jul 2019 20:56
7 800 SEK
8
11 jul 2019 20:56
7 600 SEK
4 jul 2019 12:40
7 400 SEK
4 jul 2019 12:40
7 200 SEK
4 jul 2019 12:40
7 000 SEK
4 jul 2019 12:40
6 200 SEK
4 jul 2019 12:40
6 000 SEK
4 jul 2019 12:40
5 200 SEK
4 jul 2019 12:40
5 000 SEK
4 jul 2019 12:39
4 200 SEK
4 jul 2019 12:39
4 000 SEK
3 jul 2019 15:01
3 200 SEK
3 jul 2019 15:01
3 000 SEK
3 jul 2019 11:33
2 200 SEK
3 jul 2019 9:39
2 000 SEK
3 jul 2019 9:39
2 000 SEK
3 jul 2019 8:55
1 500 SEK
3 jul 2019 8:55
1 400 SEK
3 jul 2019 8:54
1 300 SEK
3 jul 2019 8:54
1 200 SEK
3 jul 2019 6:11
1 100 SEK
3 jul 2019 6:11
1 000 SEK
2 jul 2019 23:23
350 SEK
2 jul 2019 18:59
300 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79