1166969
MATSALSBORD, Holland, Senempire, 1800-talets mitt.
Matsalsbord, holland, senempire, 1800 talets mitt

Fanerat med mahogny. Riklig intarsiadekor av bland annat ymnighetshorn, fjärilar och blommor. Diameter 142, höjd 75 cm. 5 iläggsskivor á 51 cm, med utfällbara stödben.

Slitage. Fanerskador. Fläckar. Lagningar. Senare iläggsskivor.

Johanna Graflund
Johanna Graflund
Värderare, biträdande klockspecialist
+46(0)704-557104

Slutpris
8 000
748
827
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
16 jul 19:12
8 000 SEK
16 jul 19:12
7 000 SEK
16 jul 15:20
5 200 SEK
13 jul 7:48
5 000 SEK
12 jul 17:52
4 000 SEK