Otto Wallgren

(Sverige, 1795-1857)
Otto Wallgren
(Sverige, 1795-1857)

OTTO WALLGREN, olja på uppfodrad duk, signerad och daterad O. Wallgren pinxit 1829.

"Gustafva Josephson, målaren Ernst Josephsons mor". 49,5 x 42 cm.

Uppfodrad duk. Retuscher. Krackelyr.

Proveniens

Tidigare i fru Gelly Marcus samlingar; privat samling.

Nordiska Museet, Stockholm, "Barnet i konsten", 20 september - 12 oktober 1941, kat nr 303.

Klubbat pris
26 800
2 365
2 468
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
3 aug 2019 18:12
26 800 SEK
3 aug 2019 18:12
26 000 SEK
3 aug 2019 18:11
25 000 SEK
3 aug 2019 18:10
24 000 SEK
3 aug 2019 18:10
23 000 SEK
3 aug 2019 18:09
22 000 SEK
3 aug 2019 18:08
21 000 SEK
3 aug 2019 18:08
20 000 SEK
3 aug 2019 18:08
18 000 SEK
3 aug 2019 18:08
17 500 SEK
3 aug 2019 18:06
15 000 SEK
3 aug 2019 18:06
15 000 SEK
3 aug 2019 18:05
13 000 SEK
3 aug 2019 18:05
12 500 SEK
3 aug 2019 18:05
10 000 SEK
3 aug 2019 18:05
9 800 SEK
3 aug 2019 18:05
9 700 SEK
3 aug 2019 18:05
9 500 SEK
3 aug 2019 18:04
6 000 SEK
3 aug 2019 18:04
5 800 SEK
1 aug 2019 23:55
4 600 SEK
28 jul 2019 21:27
4 500 SEK
28 jul 2019 13:07
2 000 SEK
27 jul 2019 20:47
800 SEK