Madeleine Pyk – en samling F769

Rokoko

(Sverige)
Rokoko
(Sverige)

KARMSTOLAR, ett par, rokoko, 1700-talets mitt.

Målade och bronserade. Skuren dekor, genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 38, ryggens höjd 93 cm.

Senare målning. Slitage. Kompletterade med senare sitsar. Färgbortfall. Fläckar.

Formgivare

Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråar med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.

Klubbat pris
20 000
1 899
2 181
Utropspris
25 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
28 jul 2019 19:15
20 000 SEK
28 jul 2019 11:26
17 500 SEK
23 jul 2019 5:41
17 000 SEK
22 jul 2019 22:35
11 000 SEK
22 jul 2019 19:30
8 000 SEK
Christian Olsén
Christian Olsén
+46 (0)703 09 56 57