MATTA, semiantik Kirman, ca 220,5 x 139,5-142,5 cm.

Vinröd botten med stor polykrom medaljong, blommor och hörnornament. Mörkblå huvudbård med träd och botehmönster. Kopia på Garanti från Myrstedts Matthörna i Stockholm 7/1-1965 medföljer.

Smärre abrasher. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck varav en sida med skador, något skadade hörn vara en med liten lagning.

Klubbat pris
1 500
131
137
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
27 jul 2019 19:51
1 500 SEK
21 jul 2019 23:47
1 000 SEK