KUNITERU II (1829-74), färgträsnitt, två stycken. Japan, 1800-tal.

Sumobrottare som utför en ringeremoni klädd i traditionellt förkläde en s.k. "keshomawashi". Mått 37,5x25,5 cm samt 37,3x25,5 cm. Ej ramad.

Missfärgningar. Fläckar. Slitage. Veck.

Klubbat pris
750
66
69
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
8 aug 2019 15:42
750 SEK
8 aug 2019 15:42
750 SEK
5 aug 2019 16:56
700 SEK
5 aug 2019 16:56
650 SEK
4 aug 2019 10:26
600 SEK
4 aug 2019 10:26
550 SEK
2 aug 2019 11:55
500 SEK
2 aug 2019 1:44
350 SEK
1 aug 2019 21:51
300 SEK