Kan inte nå servern

Den nya romantiken

Gårdsromantik, lantligt, rustikt, gustavianskt, antikt eller modernt – oavsett vilken av dessa stilar som präglar ditt hem, så har vi något för dig i temaauktionen "Den Nya Romantiken". Att blanda modern design med äldre och antika möbler ger värme och personlighet till ett hem – resultat blir helt enkelt finstämt och unikt. I denna kurerade temaauktion har vi samlat noggrant handplockade möbler och objekt med fokus på hantverk och egna uttryck. Välkomna att inspireras av en äldre möbelvärld där föremålen har en historia eller proveniens.

 
52 föremål
VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
5 256 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PERUKSTOCK/VAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
PERUKSTOCK/VAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
Klubbat pris 
4 755 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JARDINIERER, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
JARDINIERER, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
30 888 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVISDELAR, 32 stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
SERVISDELAR, 32 stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 333 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin. Sen Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
FAT, porslin. Sen Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 806 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 002 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BUDDHA, sten. Sydostasien, 1900-tal.
BUDDHA, sten. Sydostasien, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
Klubbat pris 
5 921 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÅLSKÅL,  porslin, Kina, Qianlong 1736-1795.
BÅLSKÅL, porslin, Kina, Qianlong 1736-1795.
Klubbat pris 
1 005 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOJANER, två snarlika, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
BOJANER, två snarlika, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÖNESNURROR, tre stycken. Tibet, 1800-tal.
BÖNESNURROR, tre stycken. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 011 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOJANER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
BOJANER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 459 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BRICKA, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
BRICKA, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
1 855 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 040 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEXTILIER, 7 st. Kina, 1900-tal.
TEXTILIER, 7 st. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, cloisonne. Kina, tidigt 1900-tal.
VAS, cloisonne. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal.
SKÅL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 209 SEK
Utropspris
1 500 SEK