Den nya romantiken

841 föremål
LJUSKRONA, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFA, Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FOTOGENLAMPA, mässing, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARUSELLBORD, England, 1800-tal.
Klubbat pris
3 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, Rokoko, 1700-tal.
BORD, Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Stolar, 4 st, gustavianska, sent 1700-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP, rokoko, sent 1700-tal.
SKÅP, rokoko, sent 1700-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, barockstil, 1800-tal samt med äldre delar.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORD, barockstil, 1800-tal.
BORD, barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SIDEBOARD, Gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge, 1700-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, tidigt 1800-tal, olja på pannå, ett par.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSKRONA med prismor. 1900-talets första hälft .
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BANKETTER, ett par, sengustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARKIV / MONTERSKÅP, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 6 st, gustaviansk stil omkring 1900.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÅTÖLJER ett par rokokostil 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets mitt.
LJUSKRONA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1700-tal, olja på duk.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALTARLJUSSTAKAR, ett par, barockstil.
Klubbat pris
2 345 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Old Ghom, ca 228 x 140 cm.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, ett par, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
4 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets mitt.
BYRÅ, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WERNER E. A. HOFFMANN, etsningar, 2 st, signerade.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR två st senbarock 1700-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TOALETTBORD, England, 1800-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, England 1800-talets senare del.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RYA, 1930-40 -tal. Circa 270 x 180 cm.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
500 EUR
STOLAR, ett par, Gustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa modell 1842, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
15 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-tal, olja på duk.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ikon, Moskva 1908-1917.
Ikon, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHAN FREDRIK MARTIN,  Akvarellerad linjeetsning, signerad.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SIDEBOARD, 1920-tal.
SIDEBOARD, 1920-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRIN-/BOKSKÅP, 1930-40-tal.
VITRIN-/BOKSKÅP, 1930-40-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, tidigt 1900-tal.
BYRÅ, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATBORD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, fyra stycken, Gustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANNA PALM DE ROSA, akvarell, signerad Anna Palm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, silke, orientalisk. Ca 150x103 cm.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
300 EUR
MATBORD, Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Ziegler design, ca 446 x 369 cm.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LOCKURNOR, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 211 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Orientalisk, ca 427 x 301 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut och 1900-tal.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
250 EUR
SPEGEL SAMT 2 LJUSLAMPETTER, 1920-30-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
1 605 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, Gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HOLLÄNDSK SKOLA, olja på koppar, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk.
Klubbat pris
1 701 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGBÄNK, Gustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLAFFBORD, 1800-talets senare del.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, 1900-talets början, Louis XVI-stil.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UNO FALKENGREN, fotografi, daterat 1919.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal.
FÄLLBORD, 1800-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SEKRETÄR senbarock 1700-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 334 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ljuskrona, 1900-talets början.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK