Den nya romantiken

841 föremål
BORDSUR, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FERDINAND FAGERLIN, olja på duk, signerad Ferd. Fagerlin.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 209 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, mässing, Skultuna SB nr 43, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, cloisonne. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJ / BERGERE, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal.
TAKLAMPA, 1940-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIEDESTAL, flintgods. Rörstrand, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKA, porslin, Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Keshan, ca 349 x 253 cm.
Utropspris
18 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GYULA EDER, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRANZ VON PERSOGLIA, olja på förstärkt pannå, signerad.
Klubbat pris
3 850 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, old Afghan. Ca 255 x 337 cm.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
300 EUR
SKÅP, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LÅDFACK / KABINETTSKÅP, 1800-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, gustaviansk, Lindome omkring år 1800.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOCKERSKRIN, silver, rokokostil, med tång.
Klubbat pris
1 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSUR, John Smith, London, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, empire, 1800-talets första del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, semiantik Keshan, ca 83 x 70,5 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, sydeuropa, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Nain, sk 9 LAA, ca 404 x 293 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SKRIVBORD, allmoge, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅP, 1700-talets mitt.
SKÅP, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, gustaviansk, sent 1700-tal.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SEKRETÄR. Rokoko-stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ASK med LOCK, samt SKÅLFAT, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
THEODOR BILLING, olja på duk, signerad och daterad -68,
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TEXTILIER, 7 st. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Louis XV, Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain, 380 x 77 cm.
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Täbris, 360 x 298 cm.
MATTA, Täbris, 360 x 298 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SPEGEL, 1800-tal,
SPEGEL, 1800-tal,
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP, 1700-/1800-tal.
SKÅP, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 400 x 284, signerad.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 005 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BIBLIOTEKSSTEGE, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
300 EUR
EGIDE LINNIG, olja på duk, signerad Antwerp 1859.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CONRAD KIESEL, olja på pannå,
CONRAD KIESEL, olja på pannå,
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SOFFA. Ny-Louis XVI. Sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
2 801 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, barock, 1700-tal.
BORD, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
33 010 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BROSCH 1860-tal.
BROSCH 1860-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 501 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VITRINSKÅP, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
MATTA, Keshan, ca 410 x 296 cm.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK
GOLVUR, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk, 1700-tal.
BYRÅ, gustaviansk, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring 1800.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, omkring 1900.
SPEGEL, omkring 1900.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, barockstil, 1800-tal.
BYRÅ, barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSSPEGEL, Gustaviansk stil.
Klubbat pris
3 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, sengustiaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, tillskriven, sekretär, 1930-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, gustaviansk stil,  1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLOF ARBORELIUS, olja på duk, signerad O. Arborelius.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, sent 1800-tal.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
8 000 SEK