Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", 1960-tal.

Palisander. Rygg, undersits, armstöd och lös stoppad dyna klädda i brungrönt läder.

Bruksslitage, repor, fläckar, färgfläckar.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.

Klubbat pris
14 000
1 328
1 520
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (23 bud)
21 jun 2019 16:03
14 000 SEK
21 jun 2019 16:03
13 500 SEK
21 jun 2019 16:03
13 500 SEK
20 jun 2019 10:25
13 000 SEK
17 jun 2019 4:51
12 500 SEK
17 jun 2019 4:50
12 000 SEK
17 jun 2019 4:50
12 000 SEK
17 jun 2019 4:50
10 500 SEK
17 jun 2019 4:50
10 000 SEK
17 jun 2019 4:50
9 600 SEK
17 jun 2019 4:50
9 400 SEK
17 jun 2019 4:49
9 200 SEK
17 jun 2019 4:49
9 000 SEK
17 jun 2019 4:49
8 400 SEK
17 jun 2019 4:49
8 200 SEK
17 jun 2019 4:48
7 800 SEK
17 jun 2019 4:48
7 600 SEK
17 jun 2019 4:48
7 400 SEK
17 jun 2019 4:48
7 200 SEK
16 jun 2019 21:29
7 000 SEK
16 jun 2019 8:49
2 700 SEK
15 jun 2019 23:28
2 500 SEK
15 jun 2019 9:16
2 000 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer