Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Ryttmästarens matta", flossa, ca 308,5 x 230,5 cm, signerad MMF.

Tillverkad före 1942. Mönstret komponerades till Domkapitlet i Lund. Ett exemplar komponerades 1937 till Svensk Hemslöjd. (Ovanlig).

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, stora malskador, hål. En långsida med trampveck och smärre skador, avkortade kortsidor, senare fransar, de flesta saknas.

Formgivare

Klubbat pris
16 500
1 464
1 528
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (30 bud)
22 jun 2019 17:11
16 500 SEK
22 jun 2019 17:11
16 000 SEK
22 jun 2019 17:11
16 000 SEK
22 jun 2019 17:11
15 500 SEK
22 jun 2019 17:11
15 000 SEK
22 jun 2019 17:10
14 500 SEK
22 jun 2019 17:10
14 000 SEK
22 jun 2019 17:10
13 500 SEK
22 jun 2019 17:10
13 000 SEK
22 jun 2019 17:10
12 500 SEK
22 jun 2019 17:10
12 000 SEK
22 jun 2019 17:09
11 500 SEK
22 jun 2019 17:09
11 000 SEK
22 jun 2019 17:09
10 500 SEK
8
22 jun 2019 17:09
10 000 SEK
22 jun 2019 17:09
9 600 SEK
22 jun 2019 17:09
9 400 SEK
22 jun 2019 17:09
9 200 SEK
22 jun 2019 17:09
9 000 SEK
22 jun 2019 17:08
8 800 SEK
22 jun 2019 17:08
8 600 SEK
22 jun 2019 17:08
8 400 SEK
22 jun 2019 17:08
8 200 SEK
22 jun 2019 11:45
8 000 SEK
20 jun 2019 20:23
5 000 SEK
20 jun 2019 19:39
1 500 SEK
19 jun 2019 20:03
1 300 SEK
18 jun 2019 21:29
550 SEK
16 jun 2019 18:45
500 SEK
15 jun 2019 11:26
300 SEK