1141724
Märta Måås-Fjetterström
(1873-1941)

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 314 x 209,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, en långsida och ett hörn (AB) med liten lagning. Skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.

Jämför ICA bokförlag: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 179.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
30 000
2 843
3 203
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
29 jun 14:38
30 000 SEK
8
29 jun 14:38
29 000 SEK
8
29 jun 14:35
27 000 SEK
29 jun 14:33
26 000 SEK
29 jun 14:33
25 200 SEK