MATSERVIS, 70 delar, flintgods, "Deva", Minton, England 1800-talets slut.

36 flata tallrikar, diameter 26 cm
12 förrättstallrikar, 23 cm
12 djupa tallrikar, 25,5 cm
Karott, längd 34 cm, med underliggande fat, längd 39 cm
2 ovala uppläggningsfat, längd 39 cm
2 runda fat, diameter 38 cm
2 stekfat/ serveringsfat, längd 57 och 58 cm
Tekanna samt sockerskål. Kannans höjd utan lock 19 cm.

Slitage. En del med krackelyr och missfärgning. Nagg och ställvis nötta kanter. Hårfin spricka.

Klubbat pris
260
2 930
271
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (8 bud)
10 jul 2019 13:49
260 EUR
10 jul 2019 13:49
250 EUR
9 jul 2019 17:11
240 EUR
9 jul 2019 17:11
220 EUR
9 jul 2019 17:10
200 EUR
9 jul 2019 17:10
190 EUR
7 jul 2019 0:54
180 EUR
6 jul 2019 10:30
100 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492