EDVIN OLLERS, bordsplateau, tenn, sannolikt för Schreuder & Olsson Tenngjuteri, 1910-30-tal, proveniens Estrid Ericson.
Rektangulär med rundade hörn, fyra fötter, graverad dekor, spegeln med inlagd silverfärgad textil med målad blomsterdekor under glasskiva. 28 x 21 cm, höjd 3 cm.
Normalt bruksslitage.
Estrid Ericson, därefter i arv
Jfr Bukowskis Moderna Våren 2005, katalognr 686, skrin med samma dekor, avbildad i Schreuder & Olssons priskurant från 1936 och omnämnd som "Skrin med näckros", nr 215.