TAKLAMPA, glas, Swedish Modern, troligen Böhlmarks, 1940-tal.

Taklampa med kupa av tonat, delvis randigt glas. Stång av förkromad metall. Lampan är troligen tillverkad av Böhlmarks. Höjd 50 cm, diameter ca 35 cm.

Ej funktionstestad. Ett mynningsnagg. Möjligen ej ursprungligen tillhörande stång, senare takkopp.

Klubbat pris
750
67
70
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (8 bud)
18 jul 2019 21:29
750 SEK
18 jul 2019 21:29
700 SEK
18 jul 2019 17:41
650 SEK
17 jul 2019 14:25
600 SEK
17 jul 2019 14:25
555 SEK
17 jul 2019 4:08
400 SEK
16 jul 2019 7:37
350 SEK
13 jul 2019 10:49
300 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14