Kan inte nå servern

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

JOSEF FRANK, soffa, modell 703, Firma Svenskt Tenn, provenins Estrid Ericson, Tolvekarna, Tyresö.

Tresitssoffa. Helstoppad med tygklädsel. Lösa sittdynor och resårsits. Kulfötter av bok. Längd 190, djup 90, höjd 80, sitthöjd 45 cm.

Slitage. Skador. Fläckar. Märken.

Proveniens

Estrid Ericson, från Tolvekarna på Tyresö, därefter i arv inom familjen.

Litteratur

Estrid Estrid Ericson, "Orkidé i vinterlandet", Carlssons 1989, jfr bilder från vardagsrummet, sid 110-111, denna är sannolikt en av de två avbildade sofforna.

Formgivare

Josef Frank föddes i Österrike och studerade arkitektur i Wien. Som arkitekt arbetade han med egnahemsområden, villor och flerfamiljshus. 1925 startade han den egna inredningsfirman Haus und Garten tillsammans med två arkitektkollegor. I samband med nazisternas frammarsch utvandrade han till Sverige och anställdes 1934 på Firma Svenskt Tenn. Efter andra världskrigets utbrott tvingades Josef Frank, som kom från en judisk familj, i exil i New York. På Svenskt Tenn kom han under fyra decennier sätta sin prägel på sortimentet; särskilt vad gäller möbler och tygtryck.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
24 000
S
E
K
2 196
E
U
R
2 323
USD
Utropspris
6 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (43 bud)
11
29 jun 2019 16:40
24 000 SEK
14
29 jun 2019 16:40
23 000 SEK
11
29 jun 2019 16:39
22 000 SEK
14
A
29 jun 2019 16:38
21 000 SEK
11
29 jun 2019 16:38
20 200 SEK
14
29 jun 2019 16:37
19 700 SEK
11
29 jun 2019 16:37
19 200 SEK
14
A
29 jun 2019 16:37
18 700 SEK
11
29 jun 2019 16:37
18 700 SEK
14
A
29 jun 2019 16:36
18 200 SEK
11
29 jun 2019 16:36
17 700 SEK
14
A
29 jun 2019 16:36
17 200 SEK
11
29 jun 2019 16:36
16 700 SEK
14
A
29 jun 2019 16:35
16 200 SEK
11
29 jun 2019 16:35
15 700 SEK
14
A
29 jun 2019 16:35
15 200 SEK
11
29 jun 2019 16:35
14 700 SEK
14
A
29 jun 2019 16:35
14 200 SEK
11
29 jun 2019 16:35
13 700 SEK
14
29 jun 2019 16:33
13 200 SEK
11
29 jun 2019 16:11
12 700 SEK
13
29 jun 2019 16:08
12 200 SEK
12
29 jun 2019 14:33
11 700 SEK
11
29 jun 2019 11:45
11 200 SEK
7
29 jun 2019 9:28
10 700 SEK
10
28 jun 2019 17:49
10 200 SEK
8
A
28 jun 2019 17:49
10 000 SEK
8
A
27 jun 2019 11:19
8 200 SEK
9
27 jun 2019 11:19
8 000 SEK
8
26 jun 2019 16:48
7 700 SEK
6
A
26 jun 2019 16:48
7 500 SEK
6
A
25 jun 2019 17:06
6 600 SEK
7
25 jun 2019 17:06
6 400 SEK
6
25 jun 2019 9:27
6 200 SEK
4
A
25 jun 2019 9:27
6 000 SEK
6
25 jun 2019 9:27
6 000 SEK
4
A
24 jun 2019 22:37
5 100 SEK
5
24 jun 2019 22:37
4 900 SEK
4
23 jun 2019 20:55
4 700 SEK
3
A
23 jun 2019 20:55
4 500 SEK
3
22 jun 2019 23:42
4 200 SEK
2
22 jun 2019 19:17
4 000 SEK
1
22 jun 2019 16:08
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.