Madeleine Pyk – en samling F769

Max Bill

(Schweiz, 1908-1994)
Max Bill
(Schweiz, 1908-1994)

MAX BILL, taklampa, Temde, Schweiz, 1960/70-tal.

Tacklampa med stomme av vitlackerad metall och nio klotrunda kupor av opalglas. Etikettmärkt "Made in Switzerland". Höjd 55 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Skador. Två kupor går ej att ta loss. En kupa sprucken

Klubbat pris
1 505
143
163
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
29 jun 2019 10:14
1 505 SEK
28 jun 2019 16:49
1 405 SEK
28 jun 2019 13:43
1 305 SEK
24 jun 2019 11:33
1 205 SEK
22 jun 2019 17:55
1 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14