MAX BILL, taklampa, Temde, Schweiz, 1960/70-tal.
Tacklampa med stomme av vitlackerad metall och nio klotrunda kupor av opalglas. Etikettmärkt "Made in Switzerland". Höjd 55 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Skador. Två kupor går ej att ta loss. En kupa sprucken