GUNNAR ASPLUND, stolar 10 st, för Gemla, 1930/40-tal
Bestad bok med snörsits, flertalet märkta med metallbricka "GEMLA DIÖ Gemla Fabrikers A.B. DIÖ", sitthöjd ca 45, höjd ca 86 cm
Bruksslitage. Repor. Märken.
Modellen visades på Stockholmsutställningen 1930 i hallen för seriemöbler. Modellen, som även fanns som gung- och karmstol, ingick i en större möbelkollektion med ca 60 nummer som ritats av Gunnar Asplund, Uno Åhrén m fl för Gemla till Stockholmsutställningen 1930.