Björn Wiinblad

(Danmark, 1918-2006)
Björn Wiinblad
(Danmark, 1918-2006)

BJÖRN WIINBLAD, kaffeservis, 33 delar, porslin. Studioline, Rosenthal.

Polykroma figurmotiv mot vit grund. Bestående av:
12 fat, diameter 20,5 cm.
12 koppar med fat, diameter på fat 14,5 cm (en kopp med nagg och spricka, ett fat med nagg).
1 fat, diameter 31,3 cm.
1 rektangulärt fat, längd 22 cm.
1 kanna med lock, total höjd 20 cm.
Två ljusstakar, höjd 13 cm.
1 vas, höjd 18 cm.
1 fat, mått 16x16 cm.
1 äggformad sockerskål med lock, höjd 12 cm.
1 gräddkanna, höjd 9 cm.

Smärre slitage, ett fat med nagg, en kopp med nagg och spricka.

Klubbat pris
1 552
147
169
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (7 bud)
5 aug 2019 16:04
1 552 SEK
5 aug 2019 16:04
1 500 SEK
5 aug 2019 16:03
1 400 SEK
5 aug 2019 16:03
1 300 SEK
4 aug 2019 22:44
1 200 SEK
4 aug 2019 22:44
1 100 SEK
29 jul 2019 21:40
1 000 SEK