Kan inte nå servern

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

CARL MALMSTEN, fåtöljer, ett par, "Farmor".

Helstoppade fåtöljer med häftad tygklädsel och resårsits. Lösa nackkuddar. Ben av bok. Sitthöjd 38, höjd 99 cm.

Slitage. Ställvis blekt. Ställvis omfattande slitage. Fläckar. Hål.

Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 610
S
E
K
330
E
U
R
349
USD
Utropspris
5 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (11 bud)
4
A
2 jul 2019 16:44
3 610 SEK
5
2 jul 2019 16:44
3 410 SEK
4
2 jul 2019 15:37
3 202 SEK
1
A
2 jul 2019 15:37
3 002 SEK
1
2 jul 2019 15:18
3 001 SEK
4
2 jul 2019 14:52
2 801 SEK
3
2 jul 2019 11:23
2 601 SEK
1
A
2 jul 2019 11:23
2 600 SEK
1
2 jul 2019 7:22
2 400 SEK
2
2 jul 2019 0:06
2 200 SEK
1
26 jun 2019 7:38
2 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice